Jdi na obsah Jdi na menu
 


Scéna pro Kytici je výjimečná

23. 5. 2008

 

ObrazekOd prvního návrhu scény pro Kytici k hotovému lešení vedla dlouhá cesta. Když bylo jasno o tom, jak by měla scéna vypadat, firma 5. stavební se vrhla do práce. Nejdřív se musely změřit rozměry, aby se vědělo, kolik bude potřeba dřeva. Následovala několikatýdenní výroba.

Když byly všechny kusy hotové, nastoupila konstruktérská četa, která jeviště namontovala do oken sálu ZUŠ. Z druhé strany budovy byla napnuta plachta, za kterou se na jeden týden ukrylo provizorní maličké zákulisí.

A pohled lidí nejlépe vystihuje úvod článku, který se objevil v Rýmařovském horizontu. ,,Na první pohled to vypadalo, že se bude opravovat fasáda nebo měnit okna, ale na ten druhý... se děly podivuhodné věci. Řeč je o koncertním sále na Divadelní ulici, jehož průčelí se na několik dnů skrylo pod lešení a plachtu. Ale okna se neměnila, hrálo se tu divadlo."

Obrazek

Jeviště bylo nakonec vyšší, širší i delší než se předpokládalo, což bylo jen a jen dobře. Prostor pro herce byl větší, tudíž i celkový dojem diváka byl obohacen o rozmanitější pohyb postav. Dalším plusem velikosti scény bylo i to, že se na ni více vlezlo. Rekvizit sice  nebylo moc, protože tohle divadlo bylo hráno spíše jako náznakové, ale díky velkému prostoru hercům nezavazely, což opět pomohlo přirozenosti hereckého projevu.

ObrazekLešení mělo velice propracovanou a dobrou stavbu, která umožňovala snadný pohyb i pod ním. Do tohoto prostoru se přesunula část rekvizit i převleků a sami protagonisté se zde během představení několikrát ukryli a využili prostor k převlečení, případně ke změně vizáže. Jeviště se tedy nakonec ukázalo jako multifunkční, protože se hrálo na něm a pod ním se vytvořila šatna.

Prostor pod plachtou za okny byl naproti scéně malý a herci se zde hodně mačkali. Situaci v zákulisí zhoršovalo i obrovské vedro, které se díky horkému počasí drželo pod plachtou jako ve skleníku. I přesto, že místa zde bylo málo, dokázalo se zde vměstnat sedm herců, kteří se průběžně střídali na scéně a převlékali. Odlehčením bylo aspoň přesunutí části věcí pod lešení. 

Obrazek

Scéna Kytice byla jedním z nejdůležitějších částí úspěchu, který Kytice měla. A proto zbývá dodat, že celý literárně dramatický obor velmi děkuje firmě 5. Stavební a jejím skvělým technikům, bez jejichž sponzorského daru by Kytice nikdy nebyla taková, jaká byla. Děkujeme

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář