Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvakrát v Ostravě

22. 5. 2010

Obrazek11. a 12. května se rýmařovský literárně-dramatický obor představil v našem krajském městě se svou poslední inscenací Láskou posedlí, jejíž obnovená premiéra se odehrála v Rýmařově 24. února 2010.

Ve dvou představeních v naplněném komorním sále Jana Wericha na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě předvedli své dramatické umění Lída Ondrašíková, Lukáš Adam a host Robert Kozmík, ty doplňoval svým hlasem Jiří Konečný.

,,Obě představení dopadla skvěle, dokonce líp než v Rýmařově," shodují se protagonisté. ,,Sál byl o 70 procent menší než u nás, a proto se nitky mezi divákem a herci táhly od začátku do konce," dodávají.

Úterní představení bylo zároveň výročním, protože 11. května 2007 mělo původní zpracování Láskou posedlých svou premiéru. ,,Měl jsem v plánu předstoupit před lidi s tím, že je tři roky po premiéře vítám na páté repríze," vtipkoval Lukáš Adam, ,,nakonec jsem se na to vykašlal, taky proto, že technická zkouška skončila čtvrt hodiny před představením a všechno se mi vykouřilo z hlavy." To se projevilo v první třetině hry, kdy měl Lukáš "generální výpadek", který ale ve spolupráci s Robertem přešli s grácií. ,,Byl to infarktový moment, vidět Lukáše, jak se mu to totálně vykouřilo a Lídu, která marně čekala na odpověď. Snažil jsem se mu nahodit, ale neslyšel," směje se Robert Kozmík. ,,Nejhorší je, když vám z jedné strany napovídá Robert a z druhé technik, nerozuměl jsem ani jednomu. Jediné, co mi zbývalo, bylo přejít scénu, aby mi to Robert řekl přímo do ucha z portálu." Diváci ale nakonec nic nezpozorovali, takže herci slavili úspěch.

ObrazekStředeční repríza už byla bez "palem", i když textové kreace byly velké tak jako tak. ,,Po těch letech ten text vzal v určitých částech za své a říkáme si ho po svém. Na druhou stranu, některé části i po tak dlouhé době stále neumíme," říká s úsměvem Lída Ondrašíková. Ta byla taky jako jediná odměněna po představení květinami. Diváci, které tvořila také odborná divadelní veřejnost, byli spokojeni. ,,Mohla bych mít milion výtek, od dramaturgického výběru textu, až k některým vztahovým nesrovnalostem, ale k čemu by to bylo, když hra jako celek fungovala a měla spád," uvedla jedna z odbornic na divadlo. Takže z toho rýmařovský literárně-dramtický obor vyšel dobře a s příjemným pocitem.

,,Mám z nich radost, mít takové akční žáky je skvělý pocit" říká Silvie Jablončíková, která se původně chtěla zúčastnit. Nakonec se ale sotva stačila vrátit z porodnice, kde přivedla na svět dceru Silvii.

Představení to rozhodně nebylo poslední. ,,Máme v plánu s tímto představením objet pár přehlídek studentských divadel a dramaťáků v příštím roce a slavnostní derniéru uděláme zase doma v Rýmařově. Hrát Láskou posedlí - to je naše srdeční záležitost," tvrdí Lukáš Adam a Lída Ondrašíková, představitelé Eddieho a May - hrdinů, kteří bez sebe nedokáží žít - a spolu už vůbec ne.

 

Obrazek

 video ZDE

štáb literárně-dramatického oboru Rýmařov