Jdi na obsah Jdi na menu
 


LÁSKOU POSEDLÍ (zpátky do minulosti)

29. 4. 2009

Hráli:Obrazek
May - Ludmila Ondrašíková

Eddie - Lukáš Adam

Martin - Marek Čermák

Stařec - Vratislav Konečný (host)

 

Režie:
SILVIE JABLONČÍKOVÁ
___________________________________________________________________

Hru Láskou posedlí nastudoval LDO ve školním roce 2006/2007 jako svou první divadelní hru. Poté, co bývalá žačka LDO Helena Chlebcová absolvovala s monologem právě z této hry, se Silvie Jablončíková rozhodla vyhledat celý text dramatu a nastudovat ho. V nejstarší skupině dramaťáku v té době studovali jen tři žáci - Lukáš Adam, Ludmila Ondrašíková a Marta Merková. O obsazení hlavních rolí bylo rozhodnuto. Eddieho bude hrát Lukáš Adam a o roli May se podělí Lída s Martou. Problém byl ovšem v obsazení druhé mužské postavy Martina. Na roli Starce byl obsazen nestor rýmařovského divadelního souboru Mahen, pan Vratislav Konečný. Silvie dlouho uvažovala, až při jednom školním koncertu objevila Marka Čermáka hrajícího na kytaru pod vedením pana Jiřího Taufera. Roli mu nabídla a Marek  ji přijal.
Obrazek
Nic tedy nebránilo tomu, aby se začalo zkoušet. Čtené zkoušky proběhly koncem října, aranžovat se začalo v listopadu. Během prvních zkoušek musela dramaťák ze závažných důvodů opustit Marta Merková, a tak role May zůstala pouze Lídě Ondrašíkové. Hra dostávala každé úterý svoji podobu. Text se překvapivě lehce učil a v únoru 2007 nastala první důležitá zkouška této hry. Soutěž LDO v Krnově, kam při účasti naší a krnovské ZUŠky přivezla Silvie Jablončíková dva soutěžní kusy. Fimfárum, s kterým se prezentovaly žákyně z Břidličné a právě Láskou posedlí. Hra byla, oproti původně zamýšlenému plánu, odehrána celá a v publiku vzbudila silné ohlasy. Porota udělila souboru Zvláštní uznání za zvládnutí náročného textu, ale na krajské kolo soutěže poslala krnovské žáky.

Po dalším zkoušení nastalo to podstatné. Představení. 10. května se uskutečnila poslední generálka a den poté, když se koncertní sál ZUŠ do posledního místa zaplnil, začalo osazenstvo prezentovat nazkoušenou práci. Silvie Jablončíková v zákulisí umírala nervozitou. Přes roční zkoušení totiž u herců zůstaly jisté švy v textu, které při každé zkoušce dopadly jinak, než jak je Shepard napsal. Přes to všechno nakonec hra plynula přirozeně bez jakéhokoliv problému.
________________________________________________________________________
Lída Ondrašíková podala ze všech nejspíš nejlepší výkon. Její civilní hraní láskou utrápené May, která nemůže žít bez své životní lásky Eddieho, který se nakonec ukáže jako její nevlastní bratr, ohodnotili diváci i kritika velmi kladně. NakonecObrazek výkony všech tří mužů taktéž vzbudily ohlas. Lukáš Adam ukázal ohromný skok ve svém hereckém projevu, dokázal se dostatečně vžít do role vyspělého muže s drsnou náturou, lahví tequilly v jedné ruce, se vzduchovkou v druhé, který je zároveň, stejně jako May, láskou posedlý. Dojemný a krutý příběh krvesmilství, kterému se nemohou ani jeden ubránit, dokresluje postava Martina, ve které Marek Čermák překvapil svým velmi přirozeným projevem, o to víc, když to byla jeho první divadelní zkušenost v LDO. Dvě hlavní postavy měly na jevišti ještě jednoho partnera - Starce, který ve skutečnosti figuruje pouze v myšlenkách hlavních protagonistů. Promlouvá do okamžiků, kdy se Eddie a May nacházejí v hluboké bolesti, ať už duševní nebo fyzické. Jeho repliky jsou zdánlivě vytržené z kontextu hry, ale o to víc czbuzují v divákovi napětí a vzrušení. V průběhu se divák dozvídá, že Stařec je otec Eddieho a May, který žil dva oddělené životy, jež se k sobě pomalu přibližovaly, až se střetly v lásce jeho dětí a v zavraždění Mayiny matky matkou ObrazekEddieho. Jeho přítomnost na jevišti dodává hře čtvrtý rozměr, mystičnost a je to právě Stařec, přesvědčivě ztvárněný Vratislavem Konečným, který dělá za představením definitivní tečku.

Grandiozní závěr, kdy se příběh objasní, ale nevyřeší, je pro diváky značným důvodem k zamyšlení nad tímto zvláštním osudem. Je doufejme jasné, že v obecenstvu tohle divadelní představení zanechalo nějakou stopu, která se jim vryje do duše.
________________________________________________________________________
Po představení následovalo pohoštění v penzionu Mary, které skončilo až nad ránem. Láskou posedlí skončili reprízou v pondělí 14. května dopoledne, na kteoru byly pozvány třídy vyššího gymnázia a pár zvláštních hostů. K původně plánované derniéře nakonec nedošlo. Možná je to škoda, možná ne a taky možná není všem dnům konec.

 

 

Obrazek
zleva: Lukáš Adam, Vratislav Konečný, Ludmila Ondrašíková, Silvie Jablončíková a Marek Čermák

 

Obrazek
tvorba kulis

 

Obrazek
fotografie z fenerálky

 

Obrazek
režisérka představení Silvie Jablončíková

 

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Obrazek
děkovačka

 

Obrazek

foto: Archiv Marka Čermáka