Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soví Král na Sovinci 4.-5.7.2009

20. 7. 2009

O prvním prázdninovém víkendu se na hradě Sovinci konala akce pod názvem Probuzení sovineckého draka, kde byl představen desetimetrový dřevěný drak chrlící oheň z dílny jiříkovského řezbáře Jiřího Halouzky. Ten pro tuto příležitost požádal vedoucí LDO Silvii Jablončíkovou o spolupráci. Napsal krátkou pohádku O sovím králi, kterou do divadelní podoby přetvořil Lukáš Adam a žáci LDO ji posléze úspěšně nazkoušeli.

Pohádka se hrála celkem čtyřikrát. Jak v sobotu, tak i v neděli v 11 a 13 hodin na pátém nádvoří hradu. ,,Každé představení dopadlo jinak, nejlepší bylo poslední." uvedla Silvie Jablončíková. Pohádka byla technicky docela náročná, protože herci hráli s mikroporty a ozvučení byl silný oříšek pro Jana Přikryla, který pro LDO naposledy osvětloval divadlo Hlasy.

Obrazek
Drak Jiřího Halouzky

V pohádce hrálo celkem 19 herců. Sestry Struhárovy (Veronika a Natálie) dávaly celému příběhu rámec coby vnučka a babička, která celý příběh vypráví vnučce před spaním. Pohádka se současně s babiččiným výkladem odehrává na scéně s drakem. Soví král v podání Jana Kyjáka vládne na Sovinci. Je mladý, energický a jezdí často lovit. Při jednom lovu se do něj zamiluje zlá čarodějnice Dutrmi, kterou osobitě ztvárnila Michaela Hebláková a nabízí králi sňatek. Ten samozřejmě odmítá a Dutrmi ho proto potrestá kletbou. Doslova: ,,Jsi Soví Král? Tak jím buď naplno. Každý večer, den co den, ve velikou sovu se proměníš. Tak tě proklínám!" Další postavou objevující se v příběhu je mladá dívka později královna (Jana Skokanová), která kletbu zlomí láskou ke králi a provdá se za něj. Král opět odjíždí na lov, tentokrát se ovšem vážně zraní. Naštěstí poblíž letí drak, který mu daruje půlku svého srdce, čímž mu zachrání život a zároveň se s králem spojí silným poutem. O dračím srdci se ovšem dozví Zlý král ze sousedního království (Slavomír Bonk) a vyjíždí se svou družinou zbrojnošů na Sovího krále. Na hradě se strhne bitva, kterou rozřeší samotný drak a celá pohádka kočí (jak jinak) dobře.

Obrazek
Čarodějnice Dutrmi

Obecenstvo bylo z pohádky velmi nadšené, neboť herecké výkony byly víc než zdařilé a opět se ukázalo, že režie Silvie Jablončíkové je bohatá na originalitu a nasazení jejích žáků do práce obdivuhodné. Soví Král zakončil práci literárně-dramatického oboru ve školním roce 2008/2009 a osazenstvu tedy prázdniny začaly téměř o týden později. Plány dramaťáku do příštího roku jsou zatím velkou neznámou.

Obrazek
Soví král

Obrazek
Soví Král s královnou

Obrazek
Soví král s drakem

Obrazek
Zlý král (vlevo) s velitelem svých zbrojnošů

Obrazek
Zápasící zbrojnoši

Obrazek
Zápasící králové a velitelé zbrojnošů

 

Obrazek
Děkovačka po představení

Obrazek
Babička s vnučkou po představení

Obrazek
Autor scénáře Lukáš Adam a režisérka Silvie Jablončíková na Sovinci

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

lol

(sovi kral, 16. 9. 2009 22:11)

rofl