Jdi na obsah Jdi na menu
 


DRAMAŤÁK SLAVÍ

3. 1. 2010

 

Na vývěsních plochách v Rýmařově se brzy objeví čtyři plakáty upozorňující na kulturní událost, která proběhne už brzy. Na plakátech jsou vidět čtyři různé obličeje, a to tvář Silvie Jablončíkové, Lídy Ondrašíkové, Martiny Hrbáčkové a Lukáše Adama. U každého je navíc jejich vlastní citát a výzva: Už brzy to spolu oslavíme. Ale co?

 

Obrazek

 

Rýmařovský literárně-dramatický obor  již desátým rokem vede dipl. um. Silvie Jablončíková a její žáci se rozhodli toto výročí nenechat jen tak a na počest tohoto výročí uspořádat kulturní program. Ten proběhne v únoru a březnu tohoto roku. ,Oslavy´ budou sestávat z divadelních představení hry Láskou posedlí, kterou LDO uváděl v roce 2007, a kterou se její protagonisté (Lukáš Adam a Lída Ondrašíková) rozhodli s mírnými změnami opět nastudovat. ,,Protože oba studujeme v Ostravě, hru zkoušíme tam. Role Martina, kterého před dvěma lety hrál Marek Čermák, se ujal host, stejně jako role Starce, který bude tentokrát pojatý úplně jinak. Celkově se představení posune a bude v mnohém lepší, také proto, že jsme za ty tři roky herecky i lidsky zase o něco vyspělejší. Více prozrazovat nebudeme,“ nechali se slyšet herci. Další částí programu je projekce a křest filmového záznamu inscenace Kytice, která na prknech dramaťáku ožila před dvěma lety a konečně křest knihy Deset let s dramaťákem, která se v současné době tvoří. „Bude to jakási kronika, mapující celé to jedno desetiletí. Součástí knihy budou taky gratulace osobností z Rýmařova,“ uvádí autor knihy. Spolu s křestem knihy čeká rýmařovské diváky také umělecký večer plný scének, písní a vzpomínek, který se uskuteční v Muzikantské čajovně začátkem března. „Je toho moc, ale dá se to zvládnout,“ tvrdí organizátoři projektu Dramaťák slaví 10 LET. Je totiž pravdou, že LDO dosud projekt takových rozměrů nedělal a je to tedy křest ohněm.

 

Souběžně s přípravami oslav běží na webových stránkách www.dramatak-rymarov.estranky.cz také soutěž o věcné ceny. „Účastník musí zodpovědět tři soutěžní otázky. Vítěze vyhlásíme během večera v Muzikantské čajovně.“ SOUTĚŽ KONČÍ 31. LEDNA 2010.

 

Obrazek

 

A proč se LDO rozhodlo vyvěsit propagační plakáty už teď dva měsíce předem? „Je to jednoduché. Abychom přitáhli pozornost diváků a abychom byli v povědomí s dostatečným předstihem. Navíc, ve stejné době, kdy budeme hrát hru Láskou posedlí, bude hrát také Mahen, a ještě navíc bude studentská akademie Gymnázia Rýmařov. Musíme tedy zaujmout jako první.“ (smích)

 

Obrazek

 

A poslední otázka: Proč jsou na plakátech obličeje jen čtyř osobností z LDO, když dramaťákem prošlo nespočet dalších žáků a mnozí z nich velmi úspěšně? „O tom jsme přemýšleli. Původně jsme uvažovali nad více tvářemi, ale usoudili jsme, že bude stačit, když budou viset jen čtyři. Zaprvé, abychom nezpůsobili zmatek z přehršle rozdílných plakátů, a zadruhé jsme vybírali čtyři tváře dramaťáku tematicky. Silvie Jablončíková jako vedoucí LDO, Lída Ondrašíková jako první, která z dramaťáku prorazila do rýmařovských divadelních spolků, Lukáš Adam jako jediný, který má v plánu se herectvím živit a studuje konzervatoř, a Martina Hrbáčková jako první žákyně, která se do LDO přihlásila jako plnoletá a zanechala za sebou značnou stopu. A ještě navíc, právě tito čtyři budou hlavními tvářemi oslavných programů.“

 

Obrazek

 

Nezbývá než dramaťáku popřát do dalších deseti let mnoho úspěchů, a k oslavám – co možná největší diváckou kulisu.